BEZ ZWŁOKI,
BEZ OCIĄGANIA SIĘ

Póki czas mamy, czyńmy dobrze, a najbardziej domownikom wiary Ga 6,10

· 1984

PROF. DR HAB. JULIUSZ BRAUN

Juliusz Henryk Braun był nie tylko znakomitym prawnikiem, profesorem i aktywnym uczestnikiem życia społecznego, ale także osobą o bogatym i zaszczytnym życiorysie.

Urodził się 2 lipca 1904 roku w Dąbrowie Tarnowskiej jako syn Karola Brauna, prezesa Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół", oraz Henryki z domu Miller, komendantki Chorągwi Żeńskiej ZHP w Krakowie. Już w młodym wieku zaangażował się w działalność harcerską, gdzie pełnił funkcje drużynowego III Drużyny Harcerzy im. Michała Wołodyjowskiego oraz komendanta Hufca Harcerzy w Tarnowie.


WYKSZTAŁCENIE

Po ukończeniu studiów prawniczych na Uniwersytecie Jagiellońskim w 1926 roku, Juliusz Braun rozpoczął karierę jako prawnik. Doktorat obronił w 1931 roku na temat "Oszczędności przymusowej i częściowego ubezpieczenia jako wytyczne reformy ubezpieczeń społecznych". Od 1931 roku pracował jako radca prawny w Izbie Przemysłowo-Handlowej w Sosnowcu oraz prowadził własną praktykę adwokacką.


DZIAŁALNOŚĆ PUBLICZNA I SPOŁECZNA

Podczas kampanii wrześniowej 1939 roku oraz okupacji niemieckiej był aktywnym uczestnikiem ruchu oporu, należąc do kierownictwa organizacji konspiracyjnej "Unia". Brał udział w tworzeniu programu organizacji, szczególnie w zakresie zagadnień społecznych. Został aresztowany dwukrotnie przez Niemców i spędził okres wojny na wsi pod Kielcami. 

Po wojnie Juliusz Braun był m.in. dyrektorem Izby Przemysłowej w Częstochowie oraz współzałożycielem i pierwszym rektorem Wyższej Szkoły Administracyjno-Handlowej (obecnie WSE) w Częstochowie. Po przejściu przez represje i internowanie, pracował w różnych instytucjach naukowych, takich jak Zakład Badań Naukowych PAN w Zabrzu oraz Komisja Krajoznawcza PTTK.

Juliusz Braun był aktywnym członkiem Akcji Katolickiej oraz współpracował z NSZZ "Solidarność". Za swoje zasługi dla rozwoju turystyki i krajoznawstwa otrzymał tytuł Członka Honorowego PTTK oraz członka honorowego Towarzystwa Urbanistów Polskich. Był również internowany w grudniu 1981 roku.


NAGRODY I OSIĄGNIĘCIA

Juliusz Braun otrzymał wiele nagród i wyróżnień za swoje osiągnięcia w dziedzinie mediów i komunikacji społecznej. Jego praca została doceniona zarówno przez środowiska akademickie, jak i branżowe, co potwierdza jego znaczący wkład w rozwój mediów w Polsce.


 ŻYCIE PRYWATNE

Juliusz Braun miał bogate życie rodzinne. Jego potomstwo obejmowało tak znaczące postacie jak dziennikarz i polityk Juliusz Braun, reżyser teatralny Kazimierz Braun, działaczka społeczna Tereliza Braun oraz profesor psychologii Maria Braun-Gałkowska. Był także dziadkiem reżysera dokumentalisty i polityka Grzegorza Brauna oraz aktorki Moniki Braun. Juliusz Henryk Braun był nie tylko wybitnym prawnikiem i naukowcem, ale także aktywnym obywatelem, którego życiorys odzwierciedlał głęboką miłość do kraju i zaangażowanie w sprawy społeczne oraz edukacyjne. Jego wkład w rozwój nauki i ochrony środowiska oraz wspieranie polskiej kultury i turystyki pozostaje nieoceniony.