Odznaczony Orderem Prymasowskim „Ecclesiae populoque servitium praestanti” w 1994 roku za wybitną służbę dla Kościoła i Narodu.
Urodzony 9 sierpnia 1942 roku.
W okresie od 1955 do 1968 roku zaangażował się aktywnie w ruchy młodzieżowe o charakterze patriotycznym i chrześcijańskim.
Po ukończeniu studiów z polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim, rozpoczął naukę w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie, gdzie ostatecznie przyjął święcenia kapłańskie w 1973 roku. Jako wikariusz pracował między innymi na Żbikowie i Służewie oraz pełnił funkcję duszpasterza akademickiego w Warszawie, organizując wydarzenia takie jak Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna.
Ksiądz Maj jest znany z zaangażowania w współtworzenie Społeczno-Kościelnego Komitetu Uczczenia Ofiar Terroru Władzy z lat 1944–1956 oraz inicjatyw na rzecz upamiętnienia ofiar reżimu komunistycznego na warszawskim cmentarzu na Służewie. Zainicjował budowę pomnika Męczenników Terroru Komunistycznego oraz aktywnie uczestniczył w działalności politycznej Konwentu św. Katarzyny. Jest również cenionym kapelanem i członkiem Rady Fundacji „Żołnierzy Wyklętych”. W 2012 roku został uhonorowany tytułem Oficera Państwowego Orderu Zasługi za swój wkład w rozwój demokracji i walkę o wolność.
Oto szczegółowe informacje dotyczące nagród i odznaczeń przyznanych Księdzu Prałatowi Józefowi Romanowi Majowi:
- 1993: Złoty Medal „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej” – w uznaniu za troskę o miejsca związane z historią narodową.
- 1994: Order Prymasowski „Ecclesiae populoque servitium praestanti” – odznaczenie za wybitną służbę dla Kościoła i Narodu.
- 2000: Medal Polonia Mater Nostra Est – honorowe wyróżnienie związane z promocją polskiego dziedzictwa kulturowego.
- 2003: Nagroda „Bóg Zapłać” miesięcznika Powściągliwość i Praca – za działania na rzecz społeczności lokalnej i duszpasterstwa.
- 2006: Odznaka „Za opiekę nad zabytkami” – za wkład w ochronę i promocję historycznych zasobów kulturowych.
- 8 lutego 2012: Odznaka „Zasłużony dla Warszawy” (nr legitymacji 1635) – za zasługi dla stolicy Polski.
- 2012: Klasa oficerska Orderu Narodowego Zasługi Republiki Francuskiej – za wkład w międzynarodową współpracę i promocję wartości demokratycznych.