BEZ ZWŁOKI,
BEZ OCIĄGANIA SIĘ

Póki czas mamy, czyńmy dobrze, a najbardziej domownikom wiary Ga 6,10

· UCZESTNICY DEBAT


Projekt finansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki
w ramach „Programu Doskonała Nauka II – moduł „Wsparcie konferencji naukowych”
(umowa nr: KONF/SN/0535/2023/01).

ZMIEŃ JĘZYK

KS. KAN. TOMASZ KANCELARCZYK

Rocznik 1968. Urodzony w Pełczycach. Już od najmłodszych lat wykazywał się wielką odpowiedzialnością za innych ludzi. Ukończył szkołę podstawową i technikum rolnicze.

W trosce o swoją rodzinę i biorąc pod uwagę czasy, w jakich przyszło mu żyć, zamiast na studia poszedł do pracy. Twarda, męska, ciężka praca, od rana do wieczora, siedem dni w tygodniu. Mimo wszystko rozpoczął studia na kierunku zootechnika, ale niestety szybko musiał z nich zrezygnować. Nie udało się tego pogodzić z pracą.

Szybko dostał powołanie do wojska. Rozpoczął się czas hartowania ducha. Nigdy nie poddawał się zwyczajom panującym w wojsku, choćby odnośnie gnębienia młodszych stażem. Z tego powodu nie było mu łatwo. Kochał kontakt z drugim człowiekiem, ale zmuszony sytuacją uciekał w świat książek i modlitwy. Po wielu perypetiach został przeniesiony do rezerwy. Tam przez długi czas dojrzewała w nim decyzja o pójściu do seminarium.

Ukończył Arcybiskupie Wyższe Seminarium Duchowne w Szczecinie i został kapłanem. Na swojej drodze kapłańskiej spotkał wielu niesamowitych ludzi. Zetknął się z osobami niepełnosprawnymi, które na zawsze zajęły miejsce w jego życiu i sercu. Zaczął aktywnie działać na rzecz obrony życia, która stała się jego głównym nurtem w życiowej posłudze. Był współorganizatorem szczecińskiego Marszu dla Życia.

W 2012 r. założył Fundację Małych Stópek. Jest propagatorem duchowej adopcji dziecka poczętego. Od wielu lat pomaga kobietom, które stoją przed dramatyczną decyzją dotyczącą życia ich dzieci. Niesie pomoc matkom, które wraz ze swoimi pociechami znalazły się na przysłowiowym życiowym zakręcie.

Jak sam podkreśla:
Droga obrony życia jest niełatwa, ale choćby dla jednego uratowanego istnienia, warto stale nią podążać.